HAŞLANMIŞ PATATES MUCİZESİ!..

Patates,haşlandığı zaman lezzet açısından çok zenginleşen nadir sebzelerden..Onu biraz daha zenginleştirmekse,küçük müdahalelerle mümkün..Mutfakta terapi zamanı..Başlıyoruz!..

Bunun için kişi sayısı kadar ya da daha fazla taze patatese ihtiyacımız olacak.Taze patates,kabuklu olarak tüketilebilmesi açısından bize hem vitamin koruma hem de görünüm aşamasında çok yardımcı olacaktır..

Patatesleri haşlanmaları için su dolu bir tencereye bırakıyoruz.

Şimdi bu patateslere küçük dokunuşlar yapacağımız malzemeler geliyor..

-Keçi peyniri, istenen her peynir türü olur tabii ama bu peynir bizim mutfakta yapıldı,yani bizim için biraz ayrıcalıklı:)

-Maydonoz,taze nane,taze kekik,bahçelerinde sebzeler yetiştiren arkadaşlarımın haberlerini alıyorum,arkadaşlarım bu vazgeçilmez tatları bizim yaptığımız gibi bahçelerinden toplayacaklardır kesinlikle:)

-Tuz,karabiber,çok az pul biber

Listeye devam etmek için patateslerin haşlanmış,iç kısımlarının sebze oyacağı ile oyulması gerekiyor.Ve..

-Haşlanmış patateslerin çıkarılan kısımları.

Malzemeler bu kadar,sıra püf noktalarda..İçini oyduğumuz patatesleri,karıştırdığımız diğer malzemelerle doldurup bir fırın kabına alıyoruz.Üzerlerine fırça ile zeytinyağı sürerek,kurutulmuş kekik ve nane serpiyoruz.Bu gerçekten müthiş bir buluşma!

Sıra fırınlanma aşamasında..Hafif kızarma ve yayılan nefis koku size pişme süresini en doğru şekilde verecektir.Aile üyeleri ve patates bu çalışmanız için size minnettar olurken,ben de size afiyetler dilerim..:)

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !