EGE USULÜ TATLI SÜRPRİZ..

Ege'de ilkbaharın gelmesiyle birilerinin hatırına geçen bahardan anımsanan  birşeyler gelir.Enginar mı?Hayır bu kez değil..Enginar yemeğinden bir lokma alıp,üzerine birkaç yudum su içtiğinizde ağzınızda oluşan tatlılık hissinden biraz daha tatlı birşey bu..

Ege'ye bahar gelince börek anlayışı da değişir.Böreğinizin içini doldurmak için geçen senenin tatlı misafiri zamanın geldiğini fısıldar size.İzmir'de Havra Sokağı olarak bilinen harika yiyeceklerin satıldığı bir sokak vardır.Bu sokağın mandra dükkanları şimdilerde şu soruyla sık sık karşılaşıyor olmalılar:"Tatlı lor geldi mi?"

Eğer bu soruyu akşama kalmayıp günün erken saatlerinde soruyorsanız olumlu cevap alma şansınız yüksek demektir.Çünkü tatlı lor günlük yapılır ve günlük tüketilir..Tatlı lor büyük marketlerde satılmaz bu yüzden.Tuzsuz lorla karıştırmak ise büyük haksızlık olur..Birazdan tarifini paylaşacağım börek için sabah erken kalkıp yollara düşmeye değecektir.

Bu börek için 3 su bardağı un,1 yemek kaşığı zeytinyağı,tuz ve su ile hazırlanmış,yumuşak,homojen bir hamura ihtiyacımız var.Bu hamurdan oluşturacağımız bezeleri yuvarlaklar halinde açacağız.

İç malzeme tatlı lor ile karıştırılmış biraz toz şeker..Tatlı lor için mandranın yolunu tutmaktan daha kolay olduğu kesin olan yöntem için,bizim gibi yeni sağılmış sütten lorunuzu kendiniz de yapabilirsiniz..

Bu işlem için kaynayan süte birkaç damla limon damlatmanız yeterli olacaktır.Bir de yeni sağılmış süt bulabildiyseniz harika bir tatlı lor imalatçısı oldunuz bile..

Hazırlanan bezeleri işte bu tatlı lor ve şekerle dolduruyoruz ve kızgın zeytinyağına bırakıyoruz.Kızarmış böreklere henüz sıcakken toz şeker serpiyoruz..

Şimdi taze nane yaprakları ve limon dilimleri eklenmiş soğuk limonatanızı ve şekerli böreğinizi alın,verandaya geçip Ege güneşinin tadını çıkarın,bunu hakettiniz..:) 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !